Denver International
Beer Competition 2014
Home
Volunteer
2011 Results

On April 30 & May 1, 2011, more than eighteen beer judges and nine beer stewards, participated in the 2nd Annual Denver International Beer Competition at the Omni Interlocken Resort, Broomfield, Colorado.

The judges awarded a total of 43 medals in sixteen categories, plus Best of Show.

2011 Denver International Beer Competition Winners

 

2011 Denver International Beer Competition Winners
 
Best of Show
  Gold Samuel Adams Double Bock
  Silver Unibroue Terrible
  Bronze Oskar Blues Brewery Dale's Pale Ale
 
Category 1: Pilsners
  Gold Figueroa Mountain Brewing Company Paradise Road Pilsner
  Silver Samuel Adams Noble Pils.
  Bronze Samuel Adams Boston Lager
 
Category 2: Light Lagers/Ales
  Gold Alaskan Brewing Company Summer Ale
  Silver Full Sail Brewing Company Session
  Bronze Deschutes Brewery Cascade Ale
 
Category 3: Amber Lagers
  Gold Hacker Pschorr Original Oktoberfest
  Silver Tommyknocker Brewery Vienna Amber Lager
  Bronze AC Golden Colorado Native Lager
 
Category 4:Dark/Strong Lagers
  Gold Samuel Adams Double Bock
  Silver Paulaner Salvator
  Bronze Samuel Adams Black Lager
 
Category 5:Pale Ales/Bitters
  Gold Oskar Blues Brewery Dale's Pale Ale
  Silver Firestone Walker Pale 31
  Bronze Deschutes Brewery Bachelor ESB
  Honorable Mention Firestone Walker Brewery Double Barrel Ale
 
Category 6: India Pale Ales
  Gold Fat Head's Brewery Head Hunter IPA
  Silver Full Sail Brewing Full Sail IPA
  Bronze Firestone Walker Brewery Union Jack
  Honorable Mention Old School House Brewery Rudd Awakening IPA
 
Category 7: Imperial/Double IPAs
  Gold Firestone Walker Brewery Double Jack
  Silver Troubador Magma
  Bronze Dry Dock Brewing Double IPA
 
Category 8: Brown Ales/Porters
  Gold Figueroa Mountain Davy Brown Ale
  Silver SKA Brewing Company Buster Nut Brown
  Bronze Santa Fe Brewing Company State Pen Porter
  Honorable Mention Old Schoolhouse Brewery Uncle Bigs Brown
 
Category 9: Amber/Scottish/Irish Ales & Hybrids
  Gold Madison River Brewing Company Copper John Scotch Ale
  Silver Mad River Brewing Company Jamaica Red Ale
  Bronze Pagosa Brewing Company Firestoned Irish Red
 
Category 10: Stouts
  Gold (None Awarded)
  Silver Deschutes Brewery Obsidian Stout
  Bronze Breckenridge Brewery 72 Imperial
 
Category 11:Strong Ales
  Gold Deschutes Brewery Mirror Mirror
  Silver Oskar Blues Brewery Ten Fidy
  Bronze Pumphouse Brewery & Restaurant American Barley Wine
  Honorable Mention Oskar Blues Brewery Old Chub
 
Category 12: Wheat Beers
  Gold Dry Dock Brewing Hefeweizen
  Silver Breckenridge Brewery Agave Wheat
  Bronze Hacker Pschorr Dunkleweizen
 
Category 13: Witbiers
  Gold Millstream Brewing Company John's Generations White Ale
  Silver Brewery Bavik Wittekerke
  Bronze Alaskan Brewing Company Alaskan White
 
Category 14: Belgian Ales
  Gold Unibroue Terrible
  Silver Unibroue Trois Pistoles
  Bronze Unibroue La Fin Du Monde
  Honorable Mention Unibroue Don De Dieu
 
Category 15: Sour Beers
  Gold New Belgium Brewing La Folie
  Silver Samuel Adams Stony Brook Red
  Bronze Deschutes Brewery The Dissident
  Honorable Mention Petrus Aged Pale
 
Category 16: Specialty Beers
  Gold Breckenridge Brewery Vanilla Porter
  Silver Hornsby Crisp Apple
  Bronze Unibroue Ephemere
  Honorable Mention Pagosa Brewing Company Chocolate Stout

If you are interested in wine, please visit our sister competition website for the Denver International Wine Competition. www.denverwinecomp.com


Sponsored by:

WCI Mag Omni interlocken
Meritage logo Bosch_logo
RedBird Snow creek
Aspen Pure Logo  
   

 

© 2014 by Wine Country Network, Inc. All rights reserved. Winecountrynetwork.com About UsSponsorsJudges